Prof. Piotr Chłosta

Łączymy sztukę z profilaktyką chorób urologicznych

Europejski Dzień Walki z Rakiem Prostaty (EPAD) na Festiwalu KultURO

Z myślą o pacjentach urologicznych w ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Prostaty (EPAD) została zorganizowana specjalna sesja pacjencka. Patronat nad nią objęły: Europejska Koalicja Pacjentów z Rakiem Prostaty Europa UOMO, Europejskie Stowarzyszenie Urologiczne (EAU) oraz Polskie Towarzystwa Urologiczne (PTU). Gośćmi honorowymi spotkania byli prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta prezes PTU oraz Ken Mastris prezes Europa UOMO.

W trakcie sympozjum poświęconego nowotworowi gruczołu krokowego oraz sposobom zapobiegania i leczenia raka prostaty prelekcje wygłosili polscy i europejscy specjaliści z dziedziny urologii. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wykładów m.in. prof. Monique Roobol, prof. Thorstena Sohlomma, Denisa Horgana, dr Guilio Patruno, dr Christopha Kowalskiego oraz dr Kamila Muca, dr Tomasza Borkowskiego dr Romana Sosnowskiego, dr Anny Katarzyny Czech oraz dr Tomasza Wiatra. Jednym z elementów sesji pacjenckiej były też warsztaty dla pacjentów odbywające się w ramach kampanii edukacyjnej „Rada na raka prostaty”. To ogólnopolska inicjatywa skierowana do pacjentów z rakiem prostaty oraz ich bliskich, której organizatorem jest Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, partnerami Program Edukacji Onkologicznej oraz Fundacja Onkologiczna „Alivia”, a patronem Polskie Towarzystwo Urologiczne. Celem kampanii jest edukacja chorych oraz ich rodzin na temat życia z nowotworem gruczołu krokowego w oparciu o trzy najważniejsze dla chorego filary: medyczny, psychologiczny i finansowy. Działania prowadzone w ramach kampanii mają dać odpowiedzi na pytania:

· Co pacjent powinien wiedzieć o chorobie i dostępnych metodach leczenia?

· W jakich sposób pacjent może oswoić chorobę od strony psychologicznej, aby być aktywnym partnerem lekarza w procesie leczenia?

· Jak poradzić sobie z finansowym aspektem choroby onkologicznej? W jaki sposób pozyskiwać środki finansowe potrzebne na codzienne funkcjonowanie z chorobą?

Spotkanie dla pacjentów w Krakowie poprowadzili eksperci z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego i dr n. med. Mariola Kosowicz z Zakładu Psychoonkologii oraz Jadwiga Chojecka z Fundacji Onkologicznej „Alivia”, którzy opowiedzieli zebranym o sposobach radzenia sobie z chorobą nowotworową. Uczestnicy warsztatów otrzymali także materiały edukacyjne, wśród których znalazł się specjalny poradnik edukacyjny dedykowany pacjentom z rakiem prostaty oraz ich bliskim. Festiwal KultURO to drugie już ważne wydarzenie skierowane do środowiska urologicznego, na którym obecna była kampania „Rada na raka prostaty”. Wcześniej przedstawiciele tej inicjatywy wzięli udział także w XLVI Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego, który miał miejsce w dniach 22-24 czerwca br. w Katowicach.

Skontaktuj się z Nami

Szukasz dodatkowych informacji? Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń, napisz i śledź nasze profile!

+48 883 304 433

Napisz do Nas

Realizacja: bonjour

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.